İlk Krampon Ne Zaman Çıktı ? Krampon nasıl seçilmelidir?

İlk Krampon Ne Zaman Çıktı ? Krampon nasıl seçilmelidir?

 İlk Krampon Ne Zaman Çıktı ? Krampon nasıl seçilmelidir?

İlk Krampon Ne Zaman Çıktı ? Krampon nasıl seçilmelidir?

Birçok spor dalı vardır.Bunlardan biri futbol,futbol günümüzün en ünlü spor dallarından bir tanesidir.Futbola,Futbolcuya ülkemizdeki sevgi oldukça yüksektir.Bugün sizlere ne futboldan ne de futbolcudan bahsedeceğiz bugün sizlere futbolcu ayakkabısı olan krampondan bahsedeceğiz.Bir futbolcunun vazgeçemeyeceği onunla bütünleştiği kramponlar nasıl seçilir? ilk krampon ne zaman çıktı? Sorularının cevaplarını arayacağız.

İLK KRAMPON NE ZAMAN ÇIKTI?

Tarihte ortaya çıkan ilk krampon bilindiği kadarıyla 8.Kral Henry tarafından 1526 yılında yaptırılan krampondur.Kral Henry için yapılan bu kramponun görevi onu yaralanmalardan korumaktı ama bu kramponların ağırlığı fazlaydı.Kramponun tanesi 500 gramdı.

1800’lü yıllarda futbol popüler olmaya başladı yine bu yıllarda ilk çivili krampon ortaya çıktı.Modern kramponun ilk adımı atılmıştı aslında bununla kramponlar ayağı korumak için tasarlanmıştı burun kısımları demirdi ve yine ağırlıkları fazlaydı.

1920’lerde krampon üretimi biraz olsun artmıştı ama küçük üreticiler vardı.Bunlar Gola,Hummel ve dassler Brothers’dı. 2.Dünya savaşı öncesi krampon tasarımları değişmeye başlamıştı artık modernleşiyordu hafifliyordu kramponlar. Dassler Shoe Factory yeni bir tasarımla geldi.İnanılmazdı tasarım devrim yaratmıştı.Yeni tasarım bilekli kramponların sonu muydu? Bu tasarımla krampon hem hafifleşmiş hemde bilek bölümü aza indirilmişti,futbolcular için güzel haberdi bu kramponlarla daha rahattı, koruma özelliğini yitirmemişti ve hareket özgürlüğü sağlıyordu.

Adolf ve Rudolf  Dassler kardeşler bir sebepten dolayı ayrıldılar onlar için kötü olsa da futbol camiası için belki de çok iyi bir haberdi.Ayrılmalarıyla birlikte iki büyük üretici ortaya çıktı Adidas ve Puma.Rekabet artmıştı daha fazla tasarım daha fazla özellik demekti bu .

1954 Dünya kupası Adidas’ın inanılmaz tasarımı çivileri değişebilen kramponlardı.Maçı Batı Almanya’ya kazandıran faktördü.İnanılmazdı tasarım Hollandalı futbolcuların kramponları  yağmurdan ağırlaştıkça futbolcular daha çok yoruluyordu ama Batı Almanya için böyle değildi Adidas tasarımı sayesinde çivileri değiştirebiliyorlardı.Maçı Batı Almanya kazanmıştı ve bu Adidas’ı sektörün liderliğine taşıdı.

1960’lı yıllarda bileksiz kramponlar adidas tarafından piyasaya sürüldü.

Tarih 1979 yine Adidas ama bu kez öyle böyle değil.Adidas Copa Mundial piyasaya çıktı.Efsane krampon tasarımıyla göz kamaştırdı.Efsane futbolcuların da göz bebeği olmuştu.Pele,Maradona,Zidane gibi futbolcular bu kramponu kullanıyordu.Bu krampon tarihe en çok satılan krampon olarak imzasını atmış oldu.

1994 yılı ilk kez bir kramponu futbolcu tasarladı.Liverpool oyuncu Craig Johnston Adidas Predator’ü tasarladı.Deri kullanılmayan bu kramponda kauçuk tercih edildi.Adidas bunu kabul etmedi.Predator’u sahada gördüklerinde top tutuş ve hafifliğini Adidas kabullendi ve piyasaya sürdü.

1998 yılı bu kez isim Nike,Nike Mercurial Ronaldo ile sahalara çıktı.Bu krampon renkleri ve tasarımıyla ilgi çekti.

2000’li yıllarda ise futbola damga vuran en çok ses getiren markalar Adidas ve Nike oldu.Messi,C.Ronaldo gibi yıldızlar bu kramponları kullanmaya başladı.Günümüzde de bu iki büyük marka hala yarış içerisindeler ve hala ikisi de en çok kullanılanlar arasında Puma biraz yarış dışı kalsada tasarımlarıyla ilgi çekebiliyor.

Ve günümüzde bu 3 büyük Marka ülkemizde yarışmaktalar.Tabi ki yeni tasarım kramponlar sizlere çok yön sağlıyor ve giderek iyileşiyor bunun büyük sebeplerinden biride teknolojinin gelişmesi günümüz kramponları oldukça hafif estetik ve size gerekli çevikliği sağlıyor,hal böyle olunca da futbolcuların vazgeçemeyeceği bir parçası oluyor bu canavar kramponlar.

Krampon Nasıl Seçilmelidir?

Bir krampon seçerken ilk iki şeye çok dikkat edilmelidir.Bunun en önemlisi oynayacağınız zemindir diğeri ise mevkinizdir.

Kuru çim,Halı saha,Yumuşak toprak zemin oynayacağız yerler bu şekildedir.

Kuru çimde hafif kramponlar tercih etmelisiniz kuru çim oyuncuları genelde Nike hypervenom ve Adidas X serisenden seçerler.Bunları bizde tavsiye ederiz.

Halı sahada pek dişli krampon tavsiyesi yapamayız halı sahalar için düşük diş seviyeli özel kramponlar vardır bunları tercih etmelisiniz dişlileri önermeme nedenimiz halı sahada dişleri yere geçememesi bu sorunda futbolcuya zarar verebilir ayak kaymasına hatta daha ciddi hasarlara neden olabilir.

Yumuşak toprak zemin ,bu zemin yağmurlu havalar da size büyük sıkıntılar açabilir krampona yapışan toprak parçaları ağırlaşmasına neden olur bu sorunda sizin performansınızı etkiler bu tür zeminler için metal dişli krampon seçmek en iyisidir.

Mevkinize göre krampon önerileri de yapalım.Kaleciler için genelde Nike Tiempo’lar tercih ediliyor bizde Tiempo tavsiye ederiz.Defans hattı genelde Tiempo tercih edilir bizde Tiempo önerir ve buna ek Adidas Copa’ları da öneririz.Copa’lar  ileri uçta görülse de defans oyunlarıda tercihi yüksektir.Orta saha oyuncuları genelde Adidas Predatör,Nike Magista ve Mercurial tercih ediliyor bunlar başta tercih edildiği için bizde bunları öneririz sizlere forvet hattı onlar muhteşem gol makineleri genelde Nike Mercurial,Adidas Predator,Nemeziz gibi kramponları giyerler bizimde önerimiz bunlardır.Tabi bir şeyi unutmamak lazım sizin zevkleriniz sizin düşünceleriniz değiştirilemez onlara kulak verin hangisiyle rahat ediyorsanız o kramponu kullanmanız daha önemlidir.

İlginizi Çekebilir!

PlayStation 5: Çıkış tarihi ve temel özellikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir