Deep Web Nedir ?

Deep Web Nedir ?

 Deep Web Nedir ?

Deep Web Nedir?

Deep Web nedir ? Deeb Web indexlenmemiş verilerdir. Yani arama motorları ile doğrudan ulaşılamayan verilerdir. Bu veriler kapsadığı şeylere örnek vermek gerekirse mesela Facebook’un kullanıcılarının görmesine izin vermediği arkaplan web siteleri. Doğrudan Erişilemeyen bütün veriler Deep Web’i oluşturmaktadır. Genel olarak Deep Web’den bahsedelim ve arkasından hukuki boyutunu ele alalım.

Deep Web Katmanlardan oluşmaktadır. Standart kullanıcıların kullandığı bölüm ise 1. Katman yani Surface Web adını almaktadır. Bu Katman mobil cihazlarınız ve bilgisayarlarınız ile rahat şekilde ulaşabileceğiniz katmandır. 0 ve 1. Seviyeler bütün internetin %5 ini oluşturmaktadır kalan kısım da DeepWeb’e aittir.Şimdi Deep Web’in katmanlarını inceleyip hangi koşullarda yasal olmadığına bakalım.

 

  1. Seviye Ortak İnternet

Kullanıcıların gündelik yaşamda yaptığı faaliyetlerin %90’nı bu seviyededir. Bütün İnternet kullanıcılarının rahatlıkla erişebileceği seviyedir.

  1. Seviye: Yüzey İnternet

Bu seviyede bulunana web sitelerine bütün web kullanıcılar rahatlıkla ulaşabilirler.

Yüzey internet;hostingler, sosyal medya siteleri, eposta servisleri gibi platformlardan oluşmaktadır.

  1. Seviye: Yalnız İnternet

Normal bir internet kullanıcısı iseniz, sahip olduğunuz web sitesi ile dosya aktarımını FTP ile yapıyorsanız ulaşacağınız son seviyedir. Nedeni ise bu verilerin arama motorları tarafından indexlenmemesi. Yada ulaşmak için çok detaylı aramalar yapılmalıdır.

  1. Seviye: Derin İnternet

Derin seviye katmanı 2 aşamaya ayrılır bunlar başlangıç ve tor aşamalarıdır.

Başlangıç aşaması: bu aşamada arama motorları tarafından engellenmiş ve indexlenmeyen ancak doğrudan erişim adresi ile girebileceğiniz siteler mevcuttur. Bazı sitelere erişmek için Proxy kullanmanız gereklidir. Bu aşamada yayınlanmasına izin verilmemiş olan araştırma sonuçları, orta düzeyde hacker grupları ya da yetişkin içerikleri bulunduran siteler mevcuttur.

Tor aşaması: Normal internet kullanıcılarının ulaşamayacağı seviyedir. Giriş yapabilmeniz için Tor browser adlı tarayıcıya ihtiyacınız olacaktır.

4.Seviye: Ayrıcalıklı İnternet

Bu seviyeye giriş yapabilmeniz için özel yazılımlar gerekmektedir. Bu kısıma kadar olan seviyelere meraklı olan birisi detaylı araştırmalar yaparak ulaşabilir, ancak bu seviyeye deneyimli olan kişiler dahi rahat bir şekilde ulaşamaz. Bu seviyede uzantılar .clos şeklindedir internete bağlı br cihaz bu uzantıları görünteleyemez görüntülense bile numaralar veya farklı şekiller görür çünkü bu veriler şifrelenmiştir. Bu verilere ulaşım için ruter adında bir cihaz kullanılmaktadır. Ama her router cihazı birbirinden farklı verilere ulaşır ve her bir veriye ulaşmak için özel bir rom gerekir. Bu sitede aklınıza gelebilecek her şeyle karşılaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse illimunati ile ilgili veriler nükleer araştırma raporları, Kullanıcıların kişisel verileri, HAARP gibi ve bunlar daha birkaç örnek. Kalan seviyeler teorik dir. Yani gerçek olup olmadığı ve  henüz ulaşılıp ulaşılmadığı bilinmiyor .

5.Seviye:Marianas Web

Bu seviye hakkında fazlasıyla bilgi kirliliği vardır hakkında tam olarak bir şey bilinmiyor. Bazı kaynakların belirttiğine göre bu seviyeye sadece kuantum bilgisayarlarla erişim sağlanabilir. Bu seviye için bazı hackerler size erişim sağlayabileceklerini söyleyebilirler ama karşılığı milyon dolarları bulabilir.

6.Seviye: Bilinmiyor

Hakkında nerdeyse hiçbir bilgi bulunmuyor.Çoğu kaynağa göre  7 ve 8’inci katmanlara ulaşmak için bir köprü.

7.Seviye:Virüs Çorbası

Bu seviye savaş alanı olarak tabir ediliyor ve ilerleyen teknoloji ile açılacağı söyleniyor. Bu seviyeye ulaşan kişilerin ilerlemeyi durdurmaya çalışacağı öngörülüyor. Çünkü teoriye göre 7. Seviye insanlığın sonun habercisi 8. Seviyeye ulaşıldığında ise insanlığın son bulacağı söyleniyor.

8.Seviye: Patron

İlk defa 2000’li yılların başında keşfedildiği söyleniyor.İnsanlığın bu seviyeye müdahale etmesi imkansız. Çok gelişmiş bir sistem olan primary ile kontrol ediliyor. Bu sistemde hiçbir bilgisayarın algılayamayacağı bir metod olan “LEVEL 17 QUANTUM T.R.001 LEVEL FUNCTİON LOCK” kullanılıyor.

 

Deep Webe Neden İllegal Bakış açısıyla yaklaşılıyor?

Nedeni bu konuda bilinçsiz olan kullanıcıların söylemleridir. Deep Web ile Dark Web’i karıştırıyorlar. Ancak Darkweb  Deep Web’in %57 lik kısmını oluşturuyor. Yani bu söylemlerin sebebi olabilir. Ancak Deep web’e girmeden bile gündelik kullandığınız internet ile birçok benzer suçla karşı karşıya gelebilirsiniz. Deep Web’e girmenin ulusal yada uluslar arası bir suç teşkili yoktur. Ancak girmiş olduğunuz siteler yada forumlar insanlık için kötü amelleri olan sayfalarsa o zaman burada yapmış olduğunuz olumsuz işlemler sanal dünya içinde veya  dışında herhangi bir kötü olaya sebebiyet verirse o zaman suç olarak kabul edilir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

Gta 6 Ne Zaman Çıkacak?

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir