Apple’ın Swift programlama dili: Hile sayfası

Apple’ın Swift programlama dili: Hile sayfası

 Apple’ın Swift programlama dili: Hile sayfası

Swift, Objective-C’den ne kadar farklıdır?

Apple, Objective-C dilini gün batımına alma planlarını açıklamamasına rağmen (aslında, Apple hala güncellemektedir), Swift, Apple’ın platformlarında daha popüler olmak için Objective-C’yi hızla geçiyor.

Objective-C muhtemelen hala uzun bir ömre sahip, çünkü Apple Swift’de yazılacak kendi Framework’lerini henüz güncelleyemedi. Swift 3.0’a kadar, Apple iOS veya OS X’teki Swift çalışma zamanını içermeyecek ve ikili uyumluluğu sağlamak için çalışma zamanını iOS veya OS X uygulamasına paketlemek üzere Xcode bırakacak.

Swift, Apple’ın platformlarına birçok modern programlama özelliği getiriyor. İşte Objective-C ve Swift arasındaki ana farklara bir göz atın.

Başlık dosyaları

Objective-C C’ye dayanıyordu, ancak nesne mesajlaşma yoluyla dile OOP paradigmaları ekledi. Bu nedenle, Objective-C, işlevlerini ve tanımlarını herkese açık olarak bildiren başlık dosyalarından faydalandı.

Swift, bu uygulamadan kurtulur ve geliştiricilerin tipik başlık bilgileri, özellikleri ve tüm sınıf tanımlarını içeren tek bir .swift dosyası yazmasını sağlar. Başlık dosyalarına elveda, temiz ve yalın koduna merhaba deyin.

REPL

Objective-C ve Swift, Swift’de tipik olarak yalnızca tercüme edilen dilleri destekleyen bir REPL (Okuma-Değerlendirme-Baskı Döngüsü) olmasına rağmen derlenmiş dillerdir.

REPL komut satırında ve Xcode’da kullanılabilir. Xcode’un içinde, Oyun Alanlar olarak bilinir, geliştiricilerin Swift kodunu yazmasına olanak tanır ve sonuçları hemen kenar çubuğuna yazdırarak hemen değerlendirmesini isteyin ( Şekil A ). Xcode’da yeni bir Swift Bahçesi oluşturmak için, Xcode’ı açın ve Dosya | Yeni | Oyun alanı. Yeni bir pencere açılacaktır ve bir şeyleri test etmek için Swift kodunu girebilirsiniz.

Şekil A

swiftfigurea.png

Oyun alanları, ilk önce bir iOS veya OS X projesi oluşturmadan kodu değerlendirmek ve test etmek için kullanılan bir yerdir.

Resim: Cory Bohon / TechRepublic

Tür çıkarımı

Objective-C ve Swift ile nesne türleri kesinlikle yazılır – yani, derleyicinin belirli bir değişken için ne tür bir nesne (dize, dizi, sözlük, özel nesne vb.) Bellekte depolanması gerektiğini bilmesi gerekir. Swift ile, Apple güçlü tipler tutmaya karar verdi, ancak derleyicinin bir değişkene atanan nesnelere göre türü otomatik olarak çıkarmasına izin verdi.

Bu, aşağıdaki snippet gibi bir kod yazabileceğiniz anlamına gelir ve Swift, myVariable öğesinin bir String türü olduğunu görecektir, çünkü kendisine atanmış bir String vardır.

let myVariable = "burada belirli string"

Geliştiriciler bunu yaparak netlik için hala güçlü bir yazma yapabilir, ancak bu gerekli değildir. Ancak, özellikle üzerinde çalıştıktan sonra kod tabanına dokunabilecek geliştiricilere netlik katıyor.

let myVariable: String = "burada bir miktar dize"

Mevcut platformlar

Apple, WWDC 2014’te Swift’i açıkladığında, şirket konferans katılımcılarının halka açıklanmış ilk Swift uygulamalarından birini kullandıklarını bildirdi: WWDC uygulaması. Kısmen Swift’de geliştirildi ve katılımcıların oturum programlarını, haritaları ve daha fazlasını görüntülemesine izin verdi.

Resmen, iOS 7 ve üstü Swift’i destekliyor; OS X 10.9 (Mavericks) ve daha yenisi onu da destekliyor. WatchOS ve tvOS’un tüm sürümleri Swift tarafından oluşturulmuş uygulamaları çalıştırmayı destekler.

Swift’i nasıl öğrenebilir ve kullanabilirim?

Bir Mac’e ihtiyacınız olacak ve iOS, WatchOS veya TVOS için geliştirecekseniz, bu cihazlardan birine de ihtiyacınız olacak.

Xcode’u indirip yükledikten sonra, Mac’inize Objective-C ve Swift derleyicisi (LLVM) yüklenir. Bu noktada, Xcode’u açmak, Swift veya Objective-C’deki projelere başlamak için seçenekler sunacaktır.

Başlamak için ilk yer, uçak içi uygulamaları karıştırmayacak bir ortamda Swift’in özelliklerini oynayarak ve herhangi bir tam test iOS veya OS X oluşturmanıza gerek kalmadan bir ortamda Swift’in özelliklerini oynayarak öğrenebileceğiniz Öğrenim Alanları ve Swift REPL. projesi.

Apple’ın iki kitap içeren harika Swift kaynaklarından yararlandığınızdan emin olun: biri başlarken diğeri Swift’i mevcut Objective-C uygulamalarına entegre ederken.

Swift, işletmeler ve geliştiriciler için ne anlama geliyor?

Swift, çok hızlı bir şekilde benimsenen açık kaynaklı bir dildir. Geliştiricilerin, iOS, OS X ve diğer Apple platform uygulamalarını her zamankinden daha hızlı ve daha az hata ve çökmeyle prototiplemesine ve yazmasına olanak tanır.

Bu, işletmeler için, özellikle de Apple platformlarına yatırım yapan işletmeler ve kendi B2B / kurumsal uygulamalarını geliştirmeye yönelik yatırımlar için önemlidir, çünkü bu uygulamaları güncel tutmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Ek olarak, Swift’in açık kaynaklı olması, dilin Apple’ın yarattıklarının ötesinde diğer platformlara da yayılacağı anlamına geliyor. Swift’i zaten Linux ve diğer platformlara taşırken görüyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir