FiveEyes Hack Grubu Yandex’e Saldırdı

FiveEyes Hack Grubu Yandex’e Saldırdı

 FiveEyes Hack Grubu Yandex’e Saldırdı

FiveEyes adındaki bir hacker grubu Rusya merkezli arama motoru Yandex’e saldırı düzenledi. Saldırganların hedefinde Yandex’in kullanıcı hesapları bulunuyordu.

Geçen yıl sonbahar ayında Yandex’e yapılan saldırınında FiveEyes tarafından düzenlendiği tahmin ediliyor.

FiveEyes

Arkalarında Amerika, İngiltere, Yeni Zelanda, Avusturalya ve Kanada’nın bulunduğu tahmin ediliyor.

Reuters’te yer alan habere göre istihbarat teşkilatında çalışan korsanlar Rusya’da oldukça popüler olan arama motoru Yandex’e saldırı düzenledi.

Bilgisayar korsanları edinilen bilgilere göre Yandex’e kayıtlı kullanıcıların bilgilerinin nasıl şifrelendiği hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyordu.

Korsanlar buradan elde edecekleri bilgileri yandex kullanıcılarının hesaplarına izinsiz erişmek için kullanmayı amaçlıyordu.

FiveEyes

2018 yılında “Reign” adında bir virüsle Yandex’e saldıran korsanların FiveEyes adındaki grubun üyeleri olduğu tahmin ediliyor.

FiveEyes Üyeleri

Ayrıca FiveEyes grubunun üyelerinin İngiltere, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanadalı olduğu düşünülse de saldırının nereden gerçekleştiği hakkında kesin bilgiler yer almıyor.

Yandex sözcüsü saldırının erken fark edildiğini hiçbir veri çalınmadığını söylese de Reuters’e göre saldırganların en az 1 hafta boyunca Yandex araştırma ve geliştirme birimine en az birkaç haftadan beri erişimi vardı.

Reuters’e göre saldırıda adı geçen ülkelerin Rusya’ya yaptıkları saldırı medyada yer almıyor ancak yakın zamanda Amerika’nın Rusya enerji şebekesine virüs bulaştırdığı haberi medyada yerini almıştı.

Bahar aylarında ise Amerika siber saldırı birimini güçlendireceğini ve çevrimiçi tehditlere karşı çok daha agresif bir yaklaşımda bulunacağını söylemişti.

Peki sizce FiveEyes istediğine ulaştı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir